26 februari 2025

Mineralavtal med många okända

Ukrainas största titan-fyndighet övergick 2021 till oligarken Dmitrij Firtasj.

Kiev är nu berett att skriva på det avtal om landets mineraltillgångar som president Trump har önskat. Det ger enligt uppgift USA hälften av framtida intäkter från industrin, men säger ingenting om säkerhetsgarantier.


Kiev har gått med på en mjukare version av USA:s president Donald Trumps tidigare krav på USA:s tillgång till ukrainska mineraltillgångar till ett värde av hundratals miljarder dollar, rapporterade Financial Times (FT) och Ukrainska Pravda på tisdagen.


FT sa att ukrainarna gick med på att skriva under efter att USA släppt kraven på en rätt till 500 miljarder dollar i intäkter från resurserna. Kiev hade ifrågasatt denna siffra och insisterat på att Washington faktiskt har försett Ukraina med endast 100 miljarder dollar i bistånd.

Det slutliga utkastet, daterat i måndags, skulle kräva att Kiev skapar en fond och avsätter 50 % av intäkterna från "framtida monetarisering" av dess statligt ägda mineraltillgångar, inklusive olja och gas och relaterad logistik. Fonden skulle investera i ukrainska industrier.

Inom parentes kan nämnas att Kiev av rent russofobiska grunder har gjort sig av med transitintäkter för rysk olja på 3 miljarder dollar per år. Den ukrainska staten lever till stor del på internationella medel och hur dess mineralsektor skulle kunna generera något som kommer ens i närheten av de summor som diskuteras är ytterst oklart. Det mesta av mineraltillgångarna är redan i händerna på inhemskaoligarker och utländska bolag.

Enligt FT skulle denna monetarisering inte täcka resurser som redan genererar intäkter för den ukrainska regeringen, såsom landets gas- och oljebolag Naftogaz eller Ukrnafta.

Dokumentet sägs dock inte beskriva storleken på den andel Washington kommer att ha i fonden. Villkoren för "gemensamt ägande"-affärer ska bestämmas i framtida avtal, skrev FT. Om avtalet inte ens beskriver hur stor andel av mineralintäkterna som ska gå till USA, vad är det då för avtal?

Dessutom ger avtalet inte Ukraina några amerikanska säkerhetsgarantier, skrev både FT och Bloomberg på måndagen. Att binda Kiev till USA via ekonomiska band skulle dock ge en de facto säkerhetssköld, sa Bloomberg med hänvisning till amerikanska tjänstemän.

Avtalet stipulerar att Washington avser att göra ett "ekonomiskt åtagande för att hjälpa Ukraina", men omfattningen av detta bistånd kommer att fastställas vid ett senare tillfälle, skrev Ukrainska Pravda på tisdagen. För närvarande har Trump pausat hjälpen till Ukraina, inklusive den militära, men säger att den ska kommigång så snart ett avtal om vapentstillestånd föreligger.

Ukrainas Vladimir Zelensky kan komma att besöka Vita huset under de kommande veckorna för en undertecknandeceremoni med Trump, enligt FT-rapporten. Kievs tjänstemän berättade för publikationen att landets justitie-, ekonomi- och utrikesministrar godkände avtalet.

Zelensky, som ursprungligen presenterades förslaget av USA:s finansminister Scott Bessent vid ett besök i Kiev tidigare denna månad, avvisade det först med hänvisning till bristen på säkerhetsgarantier. I en kommentar till affären då, betonade Zelensky att han inte "skriver på något som kommer att betalas av tio generationer ukrainare."

Det var då. Nu är nu. Enligt rapport från Kiev har det redan hållits protestmöten utanför USA:s ambassad i Kiev.

rt.com (förbjudet i EU)



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Underteckna med ditt namn.